صفحات اختصاصی امور


مروزه با آغاز عصر ديجيتال كه به موج چهارم نيز مشهور است  تغيير در زمينه‌هاي مختلف  اجتناب‌ناپذير  شده است.  دولتها  در جهت كارآمدي و سازگاري بيشتر و بهترمي بايست  منطبق با اين تغييرات و همگام با  دهكده جهاني به تغيير زيرساختهاي فني و توسعه منابع انساني دست بزنند.  چرا كه  در حال حاضر شاخص اطلاعات و ارتباطات  برترين شاخص قدرت  در عصر ديجيتالي بشمار  مي‌رود. در اين راستا يكي از آرمانهاي  اين عصر تحقق دولت الكترونيك ميباشد كه در حال حاضر مي‌توان گفت در برخي  ازجوامع تحقق يافته ودر برخي ديگر درحال تحقق مي‌باشد و سريعاً در حال پيشرفت و دگرگوني است.  بعضي‌ها دولت الكترونيك را همتاي انقلاب صنعتي در اروپا مي‌دانند و عده‌اي ديگر دولت الكترونيكي را يك نوع تجارت الكترونيكي مي‌نامند.   در سالهاي اخير دولت الكترونيك  بطور جدي در دستور كار دولتمردان  هوشمند  و آينده‌نگر قرار گرفته است. دولتهاي  حسابگر نيروي خود را در رسيدن به چنين اهدافي  متمركز كرده و قصد دارند پديده‌ها و فرآيندهاي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي جامعه را به مدد اين فناوري نوين بهبود و اصلاح نمايند. 

دسترسي سريع شهروندان به خدمات ارائه شده از جانب دستگاههاي دولتي كه منفعت دوسويه براي حكومت و مردم دارد . اين حكومت خدمات خود را با سرعتي بيشتر ،‌ هزينه  و زماني كمتر و در سطح گسترده و به طيف وسيعي از مردم ارائه مي‌كند.  چرا كه در حال حاضر انتظاراتي كه افراد مختلف در  قشرها و طيف‌هاي مختلف جامعه در مورد  خدمات  و همچنين كيفيت ارائه آن دارند  بطور مداوم  در حال افزايش  است.   مردم مي‌خواهند  ساعات كار ادارات  افزايش يابد تا هر زمان بخواهند به خدمات دولتي دسترسي داشته باشند ، در صف‌هاي طويل  معطل نشوند ، قدرت انتخاب بيشتري در خريد محصولات و خدمات در كمترين زمان ممكن داشته باشند.

دولت الكترونيك در حال حاضر بعنوان تنها گزينه  عملي براي  پاسخگوئي به اين نيازمنديهاي منطقي ميباشد.   دولتها نيز نيازمند سرمايه ، نيروي انساني متخصص  و ماهر هستند و با يكديگر بر سر  اين مسئله رقابت شديد دارند.

به موارد فوق ميبايست  سهولت دريافت خدمات و اطلاعات مورد نياز شهروندان و شركتها و ارگانهاي دولتي ، كوچك سازي دولت از طريق حذف رده‌هائي از مديريت دولتي ، حذف مراحل موازي سيستم و كاهش هزينه‌ها از طريق ادغام اين مراحل  اضافه نمود.

ايده  ارائه خدمات در   365 روزسال  و 24 ساعت شبانه‌روز تداعي كننده تكريم واقعي  مردم و احساس مالكيت و مشاركت حقيقي مردم در حكومت است.

مراحل  استقرار دولت الكترونيك ؟

در اين خصوص مدل‌هاي مختلفي ارائه شده است و تقسيم‌بندي‌هاي گوناگوني در زمينه سير تكوين مراحل و تشكيل دولت صورت گرفته است. اما به طور كلي  از بررسي اين مدلها به مراحل چهارگانه زير مي‌توان اشاره كرد.

 

مرحله اول :  در اين مرحله سازمانها و ارگانهاي دولتي  خدمات خود را بر روي صفحات اينترنت معرفي مي‌كنند.

مرحله دوم :  در اين مرحله مردم ميتوانند  سئوالاتي را از واحدهاي ارائه كنندگان خدمات مطرح نموده و از طريق پست الكترونيكي جواب دريافت نمايند.

مرحله سوم :  در اين مرحله  مردم مي‌توانند فقط در ساعات اداري به دريافت خدمات الكترونيكي بپردازند و در واقع  ارتباط  بين دولت و مردم از طريق تشكيل شبكه محلي صورت مي‌گيرد ( در اين مرحله خدماتي چون  صدور  گذرنامه ، اخذ ماليات و …   بدون حضور مردم در سازمانهاي  دولتي  صورت مي‌گيرد ).

مرحله چهارم  : در اين مرحله  كليه سيستم‌هاي اطلاعاتي يكپارچه شده و شهروندان  فقط به يك پايگاه مراجعه نموده و كليه اطلاعات مورد نياز خود را  دريافت مي‌دارند.  كه البته  اجراي مرحله اخير نيازمند  فرهنگ ‌سازي ، ارائه آموزش‌هاي لازم و توسعه و تجهيز زيرساختهاي فني و مخابراتي مي‌باشد.

 

در حال حاضر محدوديتها و  موانع زيادي بر سر راه تحقق دولت الكترونيك وجود دارد. نگرش‌هاي موجود در جامعه  از رده مسئولان و دستگاههاي اجراي كشور گرفته تا شهروندان و عموم جامعه ، محدوديت‌هاي تكنولوژيكي و زيرساختهاي فني و توان اقتصادي .  به نظر مي‌رسد  در ميان مسئولان‌، برنامه‌ريزان و افكار عمومي هنوز ضرورت تحقق دولت الكترونيك  درك نشده است. وينتون سرف (VINTON CERF)  به عنوان يكي از پدربزرگهاي مشهوراينترنت خطاب به رهبران دولتي ميگويده «لطفاً از فناوري اطلاعات استفاده كنيد. اجازه دهيد كه خدماتتان، بيشتر دردسترس باشد. همچنين، هرگز از فناوري وب نهراسيد، اما همواره براي آن برنامه ريزي كنيد  از ديگر سوي  رسانه‌هاي گروهي ازطريق ايجاد فرهنگ و آگاهي و اطلاع رساني مناسب رسالت خطيري در اجراي اين طرح بر عهده دارند.چرا كه بي توجهي به تربيت شهروند الكترونيك پروژه دولت الكترونيك را با شكست مواجه خواهد ساخت..

با ترسيم آينده  نقش ايران در عرصة  جامعه اطلاعاتي و اجرا و پياده‌سازي اصولي و صحيح دولت الكترونيك شاهد تحقق دولت الكترونيك در جامعه خواهيم بود.

وينتون سرف (VINTON CERF)  به عنوان يكي از پدربزرگهاي مشهوراينترنت خطاب به رهبران دولتي داد كه «لطفاً از فناوري اطلاعات استفاده كنيد. اجازه دهيد كه خدماتتان، بيشتر دردسترس باشد. همچنين، هرگز از فناوري وب نهراسيد، اما همواره براي آن برنامه ريزي كنيد».

ترجمه : مهندس محمد حسین نوری

نوشتن دیدگاه

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
برای تماس با شما لطفا ایمیل خود را بدرستی وارد کنین تا با شما اگر لازم باشد در تماس باشیم .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید