صفحات اختصاصی امور

 

 

به گزارش واحد فناوری اطلاعات شرکت، داود شایقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: راه‌آهن «اردبیل – میانه» با 35 درصد پیشرفت به‌عنوان یکی از اولویت‌های استاندار اردبیل مورد توجه جدی قرار گرفته و ما در دو نشستی که با رئیس سازمان برناممه و بودجه داشتیم بر زمان‌بندی اجرای این پروژه و تعهدات ملی و استانی در عملیاتی کردن آن تاکید کردیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت منابع اعتباری در سالجاری 86 میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه مصوب شده بود که ما با پیشنهاد استاندار اردبیل سعی کردیم بیشتر از این رقم برای این پروژه تعهد مالی ایجاد کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: ما برای تکمیل راه‌آهن اردبیل براساس پیشنهادهایی که داشتیم قرار شد تا به مقدار 300 میلیارد تومان تعهد مالی از سوی پیمانکاران برای این پروژه ایجاد کنیم که در این باب با رایزنی‌های انجام شده موفق شدیم براساس این تعهد ایجاد شده از منابع مختلف پیگیر تامین اعتبار باشیم.

شایقی بیان کرد: با توجه به اینکه تکمیل راه‌آهن یک هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد و با روند عادی تا 10 سال آینده نیز قادر نخواهیم بود با این فرآیند این پروژه را به سرانجام برسانیم ما مصمم هستیم تا هر سال با ایجاد تعهد مالی سازمان برنامه و بودجه را در قبال کار انجام شده قرار دهیم.

وی بازدیدهای مکرر استاندار و مسئولین استانی را از این پروژه یادآور شد و گفت: ما طی هفته‌های آینده بازدید مجددی را از این پروژه خواهیم داشت و قرار شده است 100 میلیارد تومان به این پروژه با تخصیص 100 درصد در روزهای آینده اختصاص پیدا کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل بیان کرد: به رغم کاهش اعتبارات حوزه راه و راه‌آهن پروژه راه‌آهن اردبیل به عنوان اولویت اول مسئولان کشوری در سال 97 مطرح است و ما امیدواریم با تامین منابع مختلف برای این پروژه پیشرفت مناسب راه‌آهن اردبیل – میانه را شاهد باشیم.

شایقی ادامه داد: ما برای اولین بار در سال آینده راه‌آهن اردبیل – پارس‌آباد را صاحب ردیف اعتباری کردیم به طوری که مطالعات این پروژه سال آینده آغاز شده و حتی امیدواریم بخشی از عملیات اجرایی این پروژه با انتخاب پیمانکار شروع شود.

دبیر شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: در سالجاری پنج راه‌آهن کشور در اولویت تکمیل بوده و برای سال 97 راه‌آهن اردبیل – میانه یکی از اولویت‌های دولت در بخش پروژه‌های ریلی است.

شایقی تصریح کرد: به رغم آنکه 30 تا 60 درصد کاهش اعتبارات برای این پروژه‌ها در سال آینده پیش‌بینی شده است اما برای راه‌آهن اردبیل – میانه با 22 درصد افزایش اعتبار 105 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده که امیدواریم به سرانجام برسد.

680 میلیارد تومان برای اشتغال اختصاص یافته است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: از ردیف‌های مختلف اعم از اشتغال فراگیر، روستایی، عشایری و مناطق مرزی و رونق تولید 680 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال برای استان اردبیل اختصاص یافته است.

شایقی اظهار کرد: با توجه به نامگذاری سال 96 به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ما موضوع اشتغال را در همه مناطق استان اردبیل جدی گرفتیم به طوری که از ابتدای امسال با تشکیل جلسات رونق تولید و شورای اشتغال سعی کردیم تا منابع خوبی را برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در این حوزه تامین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با تاکید استاندار اردبیل و به صورت جدی از سه محل این تسهیلات به صاحبان تولید و سرمایه پرداخت می‌شود تا با نرخ پائین و شرایط یارانه‌دار بتوانند از این تسهیلات در راستای اشتغال پایدار استفاده کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: سه دستگاه سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی موظف شدند تا اولویت‌ها و زمینه‌های اشتغال را برای متقاضیان فراهم کنند که با تاکید استاندار اردبیل حتی در روزهای جمعه نیز جلسات اشتغال با هدف فراهم کردن بسترهای لازم در این حوزه برگزار می‌شود.

کاهش نرخ بیکاری به 9 درصد

شایقی تصریح کرد: در حوزه اشتغال فراگیر 564 میلیارد تومان منابع برای استان پیش‌بینی شده که با بررسی طرح‌ها و ارسال آنها به بانک‌ها سعی بر این است تا صاحبان طرح‌ها از منابع در نظر گرفته شده استفاده کنند.

وی همچنین از پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات در قالب منابع اشتغالزای روستایی، عشایری و مناطق مرزی خبر داد و گفت: قرار است دولت یارانه‌ای را برای این طرح‌ها که منجر به تولید و اشتغال شوند براساس لیست بیمه به صاحبان طرح‌ها پرداخت کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل نرخ بیکاری را در فصل پائیز در استان اردبیل 9.2 درصد اعلام کرد و افزود: به نسبت فصل تابستان و آمار سرشماری سال 95 که نرخ بیکاری این استان بین 15 تا 12 درصد بوده ما در این مدت کوتاه سه تا چهار درصد تعدیل را در اعلام نرخ بیکاری شاهد هستیم.

شایقی بیان کرد: ما خوشحال هستیم که با تاکید استاندار و پیگیری تمامی مدیران بحث اشتغال جوانان به ویژه فازغ‌التحصیلان با یک شرایط امیدآفرینی روبرو شده و امیدواریم با فعال شدن همه ظرفیت‌های استان در سال آینده شرایط اشتغال نیز تقویت شود.

عضو شورای اشتغال استان اردبیل تصریح کرد: افق اشتغال سال آینده با درایت استاندار اردبیل 20 هزار شغل پیش‌بینی شده و قطعا این آمار با همراهی بانک‌ها، مدیران دستگاه‌های اجرایی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قابل تحقق است.

منبع:آران مغان